Niezależność energetyczna to cel, który wiele gospodarstw domowych oraz niewielkich przedsiębiorstw chciałoby osiągnąć. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę rosnące ceny energii z sieci elektrociepłowniczej, jak również zagrożenie przerwami w dostawach związane ze zmianami klimatycznymi oraz dynamiczną sytuacją polityczną. Najlepszą drogą do energetycznej niezależności pozostaje inwestycja w OZE - w tym w panele fotowoltaiczne. Niestety, wyprodukowane nadwyżki prądu mogą być wykorzystywane przez prosumentów tylko na określonych odgórnie zasadach. Co można zrobić, by pełniej korzystać z paneli PV? Rozwiązaniem może być zakup magazynu energii. O tym, dlaczego warto to rozważyć piszemy poniżej.

Magazyn energii - czym są i jak działają

Magazynem energii nazywane jest ogniwo pełniące rolę akumulatora. Pojemność takiego akumulatora może być różna, w zależności od producenta. W Jamat oferujemy tylko najlepszej jakości magazyny energii marek SofarSolar oraz Huawei. System magazynujący energię jest dobierany do istniejącej instalacji lub też montowany wraz z nowym systemem fotowoltaicznym. Każdorazowo najpierw przeprowadzany jest audyt energetyczny pozwalający odpowiednio zaprojektować oraz wdrożyć zadowalające dla inwestora rozwiązanie. Pojemność magazynu energii powinna być dobrana do tego, jaka ilość prądu jest zużywana w czasie rzeczywistym oraz jakie jest zapotrzebowanie na energię wtedy, gdy panele PV nie produkują prądu.

Magazyny energii pozwalają zwiększyć niezależność od sieci energetycznej, także w przypadku niespodziewanych awarii. Dodatkowym atutem tego rozwiązania pozostaje fakt, że można w ramach doposażania instalacji fotowoltaicznej (lub jej budowania od podstaw) skorzystać z dotacji w ramach programu Mój Prąd 4.0.

Magazyny energii to urządzenia, które pozwalają w pełni korzystać z odnawialnych źródeł energii - zwłaszcza z nagromadzonej nadwyżki, która w przeciwnym razie byłaby poddawana rozliczeniu na zasadzie netbillingu, który w nieco mniej korzystnym świetle stawia sytuację prosumentów. Stąd specjalne akumulatory do gromadzenia nadwyżek wytworzonego prądu są rozwiązaniem doskonałym, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy słonecznych dni jest mniej i są one krótsze.