Image

Na rynku znaleźć można różne typy pomp ciepła. Różnią się one ceną, sposobem montażu oraz efektywnością. Pompy gruntowe są bardziej wydajne, jednak ich instalacja jest możliwa przede wszystkim tam, gdzie dom dopiero powstaje. W przypadku powietrznych pomp ciepła ich opłacalność może zdecydowanie wzrosnąć, jeżeli całość instalacji wzbogaci się o dodatkowe elementy – jak panele fotowoltaiczne czy magazyn energii. Należy bowiem wiedzieć, że powietrzna pompa ciepła zużywa więcej energii elektrycznej niż wariant gruntowy. Aby ten wydatek na energię zneutralizować można wspomóc się dodatkowym OZE.  

Głównym zadaniem pompy ciepła jest optymalizacja kosztów ogrzewania oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa poprzez zwiększenie niezależności energetycznej. Wykorzystywanie energii z OZE jest szczególnie opłacalne, gdy pompę ciepła połączy się dodatkowo z instalacją fotowoltaiczną.

Pompa ciepła wraz z fotowoltaiką (oraz magazynem energii na niewykorzystaną energię elektryczną) to rozwiązanie pozwalające na częściowe zaspokojenie potrzeb cieplnych gospodarstwa domowego. Nawet taka forma niezależności energetycznej jest pożądana – zwłaszcza w świetle rosnących cen energii oraz niepewnej sytuacji polityczno-gospodarczej.

Pompy ciepła działają wydajnie niezależnie od pory roku – jej współczynnik COP mieści się w przedziale 2 – 4, co oznacza, że zużywając 1 kWh energii elektrycznej pompa oddaje 3 kWh energii cieplnej. W ramach hybrydowego systemu grzewczego łączącego pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi można zwiększyć oszczędności.

Warto zauważyć, że ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła obok atutów ekonomicznych jest również rozwiązaniem ekologicznym, bezawaryjnym i bezobsługowym. Prostota takiej formy sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w pompę ciepła – zwłaszcza, że wachlarz dostępnych programów wspomagających finansowanie nadal jest różnorodny. Pompa ciepła to urządzenie całkowicie bezpieczne – nie ma ryzyka wydzielania czadu, a co za tym idzie ryzyka zatrucia bezwonnym gazem.